Svatba a požehnání párů

nathan-dumlao-rGHO4XSF0Qk-unsplash

Kdo tedy může uzavřít sňatek (manželství) před farářem ČCE?

  • Církevní sňatek může být uzavřen až poté, kdy snoubenci předloží oddávajícímu kazateli osvědčení vydané příslušným matričním úřadem o tom, že splnili všechny požadavky zákona pro uzavření platného manželství. Toto osvědčení nesmí být starší než šest měsíců. Příslušným matričním úřadem je úřad, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno. Toto osvědčení vydá matriční úřad jak občanům ČR, tak cizincům. Bez předložení tohoto osvědčení není možno manželství uzavřít (s výjimkou situace, kdy je život snoubence přímo ohrožen) – to znamená, že manželství nevznikne, i kdyby se konalo svatební shromáždění a snoubenci v něm vyslovili prohlášení o uzavření manželství.
  • Když jeden nebo oba snoubenci nejsou členové církve, souhlasí s cirkevním požehnáním a vnímají touhu po Božím požehnání.

Pro koho ješte konáme žehnající shromáždění?

  • pro manželé sezdané před státem
  • pro registrované partneri nebo manželé stejného pohlaví, kteří o to požádají.

nathan-dumlao-5BB_atDT4oA-unsplashMísto a průběh svatebního shromáždení

  • Sňatek před zástupecem církve je možné uzavřít pouze na území České republiky. V cizině umožňuje občanský zákoník uzavřít (civilní) sňatek podle českého práva pouze před českým zastupitelským úřadem a v případě přímého ohrožení života některého ze snoubenců také před kapitánem českého námořního plavidla, velitelem českého letadla či velitelem české vojenské jednotky v zahraničí.
  • Řády ČCE neurčují žádné místo pro konání svatebního shromáždění (může to tedy být kostel, modlitebna nebo místo, které si s oddávajícim domluví snoubenci). Nicméně je zapotřebí, aby toto shromáždění mělo skutečně ráz bohoslužebného shromáždění a tomu byla přizpůsobena i volba místa (důstojné prostředí). Při jeho výběru má být pamatováno také na to, že svatební obřad je veřejný a slavnostní a koná se v přítomnosti dvou svědků.
  • Průběh svatebního shromáždení se do velké míry přizpůsobuje místu i přáním snoubenců. Kromně vzájemného vyjádření zájmu stát se manželi je to řeč k snoubencům založená na zvěsti Bible, jsou to i sliby, výměna prstýnků, novomanželský polibek, modlitby za novomanžele a zpěv písní nebo hudba připravená po dohode s farářem.

Z řádu ČCE

  • Pro manžele, kteří si přejí požehnání svému sňatku, nebo pro snoubence, kteří chtějí uzavřít manželství v církvi, se koná svatební shromáždění, a to vždy s vědomím staršovstva sboru, v němž se má konat. Ve svatebním shromáždění jsou připomínána Boží zaslíbení pro manželství a je pro ně vyprošováno a vyhlašováno Boží požehnání.
  • Pokud je ve svatebním shromáždění manželství uzavíráno, snoubenci v něm musí veřejně, před svědky a před farářem (jáhnem nebo kaplanem) vyjádřit své svobodné rozhodnutí vstoupit do manželství.
  • Svatební shromáždění se obvykle koná ve sboru, jehož jsou manželé či snoubenci nebo jeden z nich členem.
  • Svatebními bohoslužbami je možno posloužit i těm, kdo nejsou členy církve, pokud je u nich rozpoznatelná upřímná touha po Božím požehnání.
  • Svatebnímu shromáždění předchází příprava žadatelů.

Máte-li zájem o uzavření manželství, požehnaní vašemu partnerství, kontaktujte bratra faráře telefonicky a domluvte si setkání. 

(Samotnému obřadu bude předcházet několik přípravných setkání, na kterých Vás oddávajíci pozná, probere biblické základy pro křesťanský partnerský život a rodinu, některé důležité zásady společného života partnerů a připraví s vámi program svatebního shromáždění (obřadu).